Loading...
معرفی محیای آذر تبریز2020-01-30T00:01:36+03:30

انجمن احیاء ارزش‌ها پس از وقوع زلزله‌ی اهر- ورزقان در سال ۱۳۹۱ شروع به کار کرد. در آن هنگام انجمن احیا در راستای بهبود شرایط مردم گرفتار زلزله اقدامات اساسی در زمینه اسکان و تامین اقلام انجام داد.‍ انجمن احیا ارزش‌های آذربایجان سابقه‌ی چهار سال همکاری با مرکز بهداشت بیماری‌های رفتاری را به عنوان نماینده‌ی انجمن احیا ارزش‌های تهران در کارنامه دارد. این انجمن با تلاش زیاد همکاران بلاخره توانست مجوز فعالیت قانونی خود را در سال ۹۶ از مراکز مربوطه بگیرد و نام خود را به انجمن محیای آذر تبریز تغییر دهد.

معرفی محیای آذر تبریز

موسسه‌ی “محیای آذر تبریز” به عنوان NGO ، نهادی غیر دولتی، غیرانفاعی و عام المنفعه ، در سال ۱۳۹۵ با شماره ثبت ۳۵۵۱ تاسیس شده است. اعضای این موسسه با کمک و الگو گرفتن از انجمن احیا ارزش‌های تهران گرد هم آمدند تا آسیب‌دیدگان اجتماعی را حمایت و یاری کنند. حمایت اصلی این انجمن برای یاری رسانی به افراد آسیب دیده از ایدز است.
باید گفت که زندگی با ویروس‌ HIV زمانی مقدور است که قوای ایمنی بدن تسلیم نشود. کودکان و بزرگسالان مبتلا به ایدز برای تقویت ایمنی خود نیازمند تغذیه مناسبی هستند که حداقل های لازم را تامین کند. اما بسیاری از بیماران پیش از آنکه گرفتار ایدز شوند، گرفتار فقر بوده اند. مادران مبتلا، نیازمند آموزش هستند؛ تا کودکان خود و دیگر کسانی را که رابطه نزدیک با آن‌ها دارند را آلوده نسازند.
حالا و اگر ایدز را به عنوان یک بیماری عفونی مسری دیرپا به رسمیت نشناسیم و آموزش ها و لوازم کنترل کافی در اختیار بیماران قرار ننهیم با رشد تصاعدی مواجه خواهیم بود.
افراد مبتلا به ایدز محصول ارتباطات انسانی کنترل نشده جنسی و آلودگی های ناشی از اعتیادند. اگر نتوانیم به فضای روابط اجتماعی آنها، هر چه که هست، وارد شویم، تاثیر محدود کننده ای خواهیم داشت. پیشگیری، نیاز به شناسایی، ارتباط، احترام، آموزش، تامین امکانات، استمرار تماس و حل مشکلات بیماران دارد.
درمان و کنترل بیماری هر کدام از بیماران به معنای پیشگیری از آلودگی های وسیع تر در روابط اجتماعی است. و لازمه این کنترل ورود مراکزی برای ارتباط و امداد و آموزش است.
بیماران ایدز علاوه بر عوارض سنگین که سلامت جسمانی آنها را تهدید می کند، با فشار‌های روانی اجتماعی روبه رو هستند. برخی از آنها بی‌آنکه مشکلی در رابطه با اعتیاد و یا روابط جنسی غیر متعارف داشته باشند، از طریق همسران خود یا انتقال خون آلوده مبتلا شده‌اند و کودکان‌شان میراث‌دار بیماری والدین خویشند.
در طی زمان گسترش بیماری ایدز در کشور، جامعه‌ی ما به کسانی نیاز داشت که بدون قضاوت‌ ارزش های متداول که بیمار را محکوم و طرد می‌کند، بتوانند با بیماران ایدز مانند هر بیماری عادی دیگر وارد ارتباط طولانی مدت شوند. و در ادامه با احترام به حیات و شخصیتشان، آنها را در چالش دردناکی که با بیماری خود دارند، یاری دهند و از این طریق، در مهار یکی از مهمترین خطراتی که جامعه جوان کشور را تهدید می کند موثر باشند.
ما کمک های مالی، پزشکی، روانپزشکی، غذایی و آموزشی را به مادران معرفی شده از اداره بهداشت ارائه می کنیم و آنها را گرد هم می آوریم تا کمک کنیم در زیر فشار قضاوت دیگران دست از شخصیت خود نشویند و برای مهار آنچه که حیات آن‌ها را به مخاطره انداخته است، با همدیگر و با ما همفکری و یاری کنند. ما دانش و ابزار کنترل و امکانات حداقلی لازم را به آنها عرضه می کنیم و همزمان از آنها بیشتر می آموزیم و از تجربه های آنها در مورد بیماری و مهار آن بهره می گیریم.
ما توانستیم در فضاهایی که حضور داریم با کار فرهنگی مداوم، اشخاص زیادی را به یاری عملی و مادی متقاعد کنیم. و بیاموزیم که بیماران ایدزی نه فقط به دلیل صدمه ای که به سلامت جسمانی آنها خورده است، بلکه بخاطر اینکه قربانی مناسبات نادرست و خطرزای اجتماعی بوده اند، نیازمند همدردی و همراهی بیشترند و جامعه وظیفه ای چند لایه در قبال آنها برعهده دارد.
ما توانستیم با آن گروه از بیماران که در محیای آذر از آن‌ها حمایت کرده‌ایم، رابطه ای دوستانه و توام با اعتماد متقابل ایجاد کنیم و با ارائه کمکهایی، تحمل بیماری را آسان تر و کنترل روند درمان را ممکن و همکاری بیماران برای برنامه‌های پیشگیری از اشاعه در بالاترین سطح را تامین کنیم.
ما این مسیر را با یاری هم، با یاری روابط خوبمان با بیماران و به کمک دست های یاری دهند شما انجام داده ایم و پس از این هم، چنین خواهیم کرد. به این امید که به یاری خداوند دانش بشری بتواند در آینده ای نه چندان دور این بیماری را مهار و درمان کند و به خاطره‌ای در تاریخ جوامع بسازد.

فعالیت‌های گروه محیا

فعالیت‌های انجمن احیاء در راستای آموزش موضوعات مختلفی مانند آموزش بیماری HIV، راه‌های انتقال آن و نحوه‌ی مصون ماندن از این بیماری است.
انجمن احیا در زمینه‌های اصلی آموزش، پرداخت ماهیانه، بیمه و سلامت و توزیع اقلام فعالیت می‌کند.

همچنین سایر فعالیت‌های انجمن بشرح زیر می‌باشد:

 1. در رابطه با مادران حامی سلامت آموزش بیماری‌های زنان، فراگیری مهارت‌های زندگی، آموزش موضوعات زیست محیطی و مراقبت های بهداشی و پزشکی
 2. کمک هزینه مسکن و اجاره برای مادران سرپرست خانواده و فرزندان آنان، شامل پرداخت ماهیانه به کودکان و یتیمان ایدز یا کودکان که دارای والد بد سرپرست هستند.تحت پوشش بیمه عمرقراردادن کودکان با اولویت یتیم بودن آنان
 3. توزیع کفش و لباس نو و مستعمل برای مادران وکودکان، توزیع لوازم خانگی نو
 4. توزیع سبدهای حمایتی شامل مواد غذایی، مواد بهداشتی و شوینده که هردو هفته یکبار توزیع می‌شود.
 5. توزیع کیف ولوازم التحریر به صورت کامل به کل کودکان ونوجوانان وجوانان سال آخر موسسه وپرداخت هزینه کلاسهای آموزشی و تقویتی در صورت نیاز .
 6. توزیع عیدانه در روزهای عید قربان ،عید فطر ، نوروز و چهارشنبه سوری
 7. ویزیت و بررسی وضعیت پزشکی مادران وکودکان در محل توسط پزشک محترم موسسه
 8. شرکت در کارگاههای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی که شامل کارگاه توان افزایی سازمانهای مردم نهاد، کارگاه تربیت مربی TOT (پیشگیری از اعتیاد) و جلسات گرد همایی سمن های سلامت استان
 9. نشست وارتباط باحل مشکل محل موسسه واشتغال مادران وجلب حمایت آنان
 10. غربالگریHIV ازافراد تحت پوشش خیریه الزهرا در اردوگاه الغدیر تبریز با هدایت و برنامه ریزی محیای آذر و با همکاری بهداشت استان
 11. ارسال اقلام خوراکی ،بهداشتی،پوشاک، پتو، نایلون، فرش و… .به زلزله زدگان کرمانشاه
  • توزیع اقلام غذایی، وسایل بهداشی، پوشاک، لوازم مورد نیاز و روکش‌های پلاستیکی برای چادرها
  • توزیع محموله اقلام بیمارستانی و دارویی
  • تهیه و نصب کانکس توالت و حمام سیار
  • فنس کشی و ایجاد محلی دایمی برای نگه داری دام‌ها
  • اهدای کانکس جهت خانه‌ی بهداشت در منطقه

چشم انداز

 1. تهیه فضای مناسب برای ایجاد کارگاه های اشتغال
 2. افزودن بخش توانیاب برای توانبخشی کودکان و نوجوانان معلول به انجمن
 3. توانمندسازی، آموزش مهارتها، اشتغال زایی زنان و برندسازی در تولیدات مادران حامی سلامت