Loading...
گزارش سالیانه2018-09-01T11:03:48+04:30

زمین‌لرزه ای که در تاریخ ۲۱ مرداد ماه۹۱ درمنطقه اهر- ورزقان اتفاق افتاد. روستاهای این منطقه بعلت بافت فرسوده و محرومیت از ۱۰ درصد تا ۱۰۰ درصد تخریب داشته است و دهها تلافات انسانی بجای گذاشته است. با عنایت الهی و همیاری و کمک های خیرین محترم استان و سایر استانهای کشور و انجمن احیاء ارزش ها، درمنطقه توانستیم مرحمی بر زخم های آسیب دیدگان زلزله اخیر باشیم.

دراینجا گوشه ایی از اقدامات انجام شده توسط دوستان و نماینده انجمن احیاء ارزش های آذربایجان درمنطقه زلزله زده شامل :

 1. دهها وانت نیسان مواد غذایی، برنج و روغن، قند و چای، کنسرو و تن ماهی، آب معدنی، وسایل بهداشتی و شوریده و شامپو، و دهها وانت پتو، لباس زنانه و مردانه و بچه گانه و کفش و دمپایی و لباس گرم و کاپشن و وسایل آشپزخانه بین زلزله زدگان روستای قراجه، ولیلو، گویدرق، قیزقاپان، هرزیق، هیق، باجاباج، چوبانلار، چخماق بلاغ، صفرعلی، امیرآباد، بجوشن، تخمدل، آغبلاغ سفلی، تازه کند بکرآباد، بکرآباد، دوریق، مشک عنبر، صمصام کندی، بورون درق، و… توزیع گردیده است و باز ادامه دارد .
 2. چندین محموله اقلام بیمارستانی و دارویی به بیمارستان اهر و روستاهای نیازمند ارسال و توزیع شده است .
 3. تهیه و نصب کانکس توالت و حمام سیار در روستاهای قراجه، باجاباج، چوبانلار، تخمدل، تازه کند بکرآباد، صمصام کندی، بورون درق و چند روستای دیگر که توسط دوستان خیر تهیه و نصب شده است و همچنین توزیع علا الدین نفتی و پیک نیک گازی بین چادرهای زلزله زده منطقه انجام گرفته است.
 4. نس کشی بطول ۴۰۰۰متر درمساحت ۲۰۰۰۰مترمربع درروستاهای منطقه زلزله زده جهت جلوگیری از حمله ی حیوانات وحشی و عدم پراکندگی احشام و دام روستاییان نصب تا محلی موقت برای دام ها باشد که این اقدامات از نظر روستاییان آسیب دیده از اولویت اول آنها حتی از سرپناه خودشان مهمتر است. همچنین توزیع روکش پلاستیک برای حفاظ رطوبتی و برودتی چادرها بین روستاییان منطقه زلزله زده انجام گرفت.
 5. ساخت ۴ واحد ۷۲ متری محل نگهداری دایمی با پیشنهاد و اولویت جهاد کشاورزی در روستای بورون درق که از روستاهای سردسیر منطقه به حساب می آید با قبول و پرداخت تمامی مخارج پروژه فوق توسط مدیریت محترم انجمن احیاء ارزشها که طبق نقشه و طرح جهاد کشاورزی و مسکن، احداث و تحویل روستاییان گردیده است تا محلی دایمی و خوب برای احشام و دام آنها باشد و از درد و رنج روستاییان کاسته و کمکی به اقتصاد روستا و منطقه باشد و اجری اخروی برای خیرین محترم باشد.
 6. ۲ دستگاه کانکس۶×۵/۲ متر اهدایی انجمن احیاء ارزش ها به پروژه بورون درق بعد از اتمام آن به خانه بهداشت ملک تالش و روستاهای هم جوار محروم صعب العبور مورد استفاده قرار خواهد گرفت و مطالعه و بررسی احتیاج روستاهای دیگر به خانه بهداشت تا حد امکان و یا احتیاج دیگر آنها اقدام شود.
 7. با اعلام نیاز رئیس مرکز بهداشت استان آذربایجان به کانکس جهت استفاده به عنوان خانه های بهداشت از آنها در روستاهای زلزله زده اهر- ورزقان و موافقت مدیریت محترم انجمن به ۱۴ روستاهای چایکندی، گیویچ، نیچران، شهرک بالا، صومعه دل، آقاباباسنگ، مرکز ورزقان، مشک عنبر، سرخه دیزج، دوریق،گنگل آباد،آقا کندی، شعه بران و ابریق کانکس های دارای سرویس بهداشتی و کمد در ۱۴ روستای فوق نصب و به بهیارهای روستائی تحویل گردید.

فعالیتهای هیت مدیره محیای آذر در سال گذشته عمدتا دررابطه با گرفتن مجوز وپیگیری وحل مشکلات مربوط به آن بود که الحمدالله ثمره این تلاشها امسال به بار نشست وتوانستیم مجوز را بگیریم اما فعالیتهایی که دررابطه با مددجویان صورت گرفته به شرح زیر است:

 1. برگزاری کلاسهای آموزشی در رابطه پزشکی
 2. آموزشHIV و توجیه بیماری وراههای انتقال آن برای افراد جدید و بیماران قبلی
 3. برگزاری مراسمهای مختلف مثل روز جهانی محیط زیست، نوروز، عید قربان، عاشورا، روز کتابخوانی و….. وفعالیتها و سخنرانی های لازم در مورد آن روز بخصوص. بعنوان مثال با همکاری NGO های محیط زیست تحویل بذر وگلدان به بیماران و درخواست جمع آوری اطلاعات چه درمانی و… در مورد آن گیاه و مطرح کردن آن برای دوستانشان در جلسه بعدی
 4. ادامه فعالیت برای بیمه کردن فرزندان بیماران (بیمه عمر) وافزودن موارد جدید
 5. برگزاری جلسات مشاوره روانشناسی خصوصی برای مواردی که به تازگی از بیماری خود اطلاع یافتند وهمچنین کلاسهای عمومی آموزش مهارتهای چندگانه زندگی برای بیماران
 6. بررسی ومعاینه سایر بیماریهای مددجویان توسط پزشک حاضر در انجمن وگرفتن مشاوره در رابطه با بیماریهایشان ودرمواردی تهیه داروها وحتی شیر خشک نوزاد تازه متولد شده بعهده انجمن بوده است
 7. تحویل سبد کالا، لوازم التحریر در مهرماه، تحویل لوازم خانگی از قبیل تلویزیون، فرش، وکمک به جهیزیه فرزندان مددجویان، مشارکت در ثبت نام کودکان برای مدارس مقاطع ابتدایی وپرداخت مستمری به تنی چند از مددجویان
 8. معرفی این موسسه در همایش بررسی ایدز در دانشگاه تبریز توسط دانشجویان پزشکی.

محیای آذر تبریز علیرغم چهار سال همکاری با مرکز بهداشت بیماریهای رفتاری و با تلاش زیاد همکاران بلاخره توانست مجوز فعالیت قانونی خود را درتاریخ ۳۰/۳/۹۶ از مراکز مربوطه بگیرد. بعداز گرفتن مجوز، موسسه فعالیتهای درون سازمانی خود را شروع کرد. این فعالیتها شامل معرفی به دارایی، گرفتن دفاتر کل(حسابداری)، معرفی موسسه به دیگر نهادهای ذیربط، تهیه و طراحی لوگو و فرمهای اداری و… بود. درضمن این فعالیتها، موسسه طبق روال سنوات قبل، جلسات مادران حامی سلامت را هر دو هفته یکبار برگزار کرده است. این جلسات با آموزش موضوعات مختلفی مانند آموزش بیماری HIV و راههای انتقال آن، نحوه مصون ماندن از این بیماری در مادرانی که خود سالم هستند ولی همسر آنها به این بیماری مبتلا شده است، آموزش بیماریهای زنان، فراگیری مهارتهای زندگی مانند مهارت فرزند پروری، کنترل خشم و…. و آموزش موضوعات زیست محیطی، مراقبت از دهان و دندان و بیماریهای آن ادامه داشته ودارد. در مواردی، این جلسات به بررسی تواناییهای فردی مادران و رشد آنها در جهت تامین نیازهای مالی خانواده پرداخته است.

درسال ۹۶ با افزایش فعالیت موسسه وگرفتن مجوز ومعرفی آن به علوم پزشکی استان بعنوان یکی از NGO های سلامت، به طور مرتب به جلسات گرد همایی سمن های سلامت استان دعوت شده و شرکت در آن باعث آشنایی بیشتر سمن ها بایکدیگر وطرح مشکلات آنها (خود موسسات) و اهم آسیب های اجتماعی استان و ارایه راهکار برای حل آنها می باشد. البته لازم به ذکر است که در سایه این ارتباطات برخی مشکلات مادران که حل آنها به تنهایی از عهده موسسه خارج است، به راحتی حل شده است.

 • شرکت در کارگاههای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی که شامل کارگاه توان افزایی سازمانهای مردم نهاد وکارگاه تربیت مربی TOT (پیشگیری از اعتیاد)
 • نشست وارتباط با نماینده مجلس تبریز خانم دکترساعی و یکی از اعضای شورای شهر خانم اندیش در ارتباط با حل مشکل محل موسسه و اشتغال مادران وجلب حمایت آنان
 • مراجعه به کارخانجات صنعتی استان (کارخانه صانع یکتا) برای معرفی موسسه و توضیحات در مورد بیماری HIV وراههای انتقال آن
 • غربالگریHIV از افراد تحت پوشش خیریه الزهرا در اردوگاه الغدیر تبریز با هدایت و برنامه ریزی محیای آذر و با همکاری بهداشت استان
 • ارسال اقلام خوراکی، بهداشتی، پوشاک و پتو ونایلون وفرش و …. به زلزله زدگان کرمانشاه
 • برگزاری مراسمی شاد در روز جهانی یتیم ایدز در یکی از پارکهای بانوان تبریز با هنرنمایی گروه سرود و تئاتر کودکان

فعالیتهای انجام گرفته در رابطه با مادران حامی سلامت وفرزندان آنان :

 1. پرداخت ماهانه به کودکان ویتیمان ایدز یا کودکان که دارای والد بد سرپرست می باشند.
 2. تحت پوشش بیمه عمرقراردادن کودکان با اولویت یتیم بودن آنان
 3. تحویل کفش وپوتین برای مادران وکودکان دو بار درسال
 4. کمک هزینه مسکن و اجاره برای مادرانی که تنها از یارانه ارتزاق می کنند.
 5. توزیع لباس نو ومستعمل – توزیع لوازم خانگی نو و مستعمل مانند فرش دستباف، تلویزیون، صندلی و وسایل برقی و….
 6. توزیع سبدهای حمایتی شامل مواد غذایی (برنج، خرما، حبوبات،گوشت سفید و قرمز، چای، قند) مواد بهداشتی وشوینده (شامپو، صابون مایع، مایع ظرفشویی، پودر لباسشویی، مسواک وخمیر دندان) که هردو هفته یکبار توزیع می شود. که این مواد یا به صورت کالا یا به صورت نقدی از طرف خیرین به موسسه اهدا می شود.
 7. توزیع کیف ولوازم التحریر به صورت کامل، به کل کودکان و نوجوانان و جوانان سال آخر موسسه و پرداخت هزینه کلاسهای آموزشی و تقویتی در صورت نیاز.
 8. توزیع عیدانه در روزهای عید قربان، عید فطر، نوروز یا چهارشنبه سوری
 9. ویزیت وبررسی وضعیت پزشکی مادران وکودکان در محل موسسه در جلسه مادران (دو هفته یکبار) در صورت نیاز توسط پزشک محترم موسسه.

امید است که با یاری خداوند دستهایی باشیم برای گشودن گرههای انسانهای ناامید و دردمند و باالهام از ربوبیت خداوند مربیانی باشیم برای ترویج سلامت فکری وجسمی.