خدمات توانیابی2020-01-15T13:41:05+03:30

هموطن آیا با پدیده معلولیت آشنا هستید؟

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۶۰۰ میلیون نفر از ساکنان جهان، به علل مختلف جسمی، روانی و اجتماعی دچار معلولیت هستند. حدود ۸۰ درصد از این افراد در کشورهای جهان سوم زندگی می کنند که یک سوم این افراد را کودکان تشکیل می دهند.
در ایران نیز حدود ۱۰ درصد افراد جامعه را معلولان تشکیل می دهند که تعداد قابل توجهی از این افراد شامل کودکان می شود.
افراد معلول (که از این پس توان یاب نامیده خواهند شد) همچون سایر افراد جامعه حق دارند از حقوق و امکانات در شرایط یکسان برخوردار باشند، ولی همواره با چالش هایی از نظر خانوادگی، اجتماعی، فرهنگی، کار و حرفه و … روبه رو هستند. طرز تلقی غلط جامعه از توان یابان، امر مشارکت کامل آنان را در امور اجتماعی و زیستن بدون اتکاء به دیگران مختل کرده است، زیرا نگاه عموم به ناتوانی این افراد است نه توانایی هایشان.
مواجهه با پدیده معلولیت نیاز به نگاهی فراتر از ملیت، جنسیت، دین، نژاد و … دارد. در اغلب کشورها مسئولیت نهایی بهبود شرایطی که موجب کاهش موانع برای توان یابان می گردد به دولت ها واگذار شده است ولی این موضوع مسئولیت سایر ارگان ها چون بخش خصوصی، جامعه مدنی و سازمان های غیر دولتی، افراد جامعه و … را برطرف نمی سازد. بنابراین حضور و نقش پذیری کنشگران داوطلب در جامعه می تواند در کاهش معلولیت ها و افزایش فرصت ها برای این افراد نقش تعیین کننده ای داشته باشد.
به همین دلیل موسسه محیای آذر تبریز که نهادی مستقل، غیر دولتی (NGO) غیرانتفاعی و عام المنفعه است از آغاز سال ۱۳۹۸ فعالیت خود را در بخش توان¬یابی هم آغاز نموده است.
تاریخچه
موسسه محیای آذر تبریز که با نمایندگی احیای ارزش های تهران در سال ۱۳۹۱ در تبریز شروع به فعالیت کرد، در سال ۱۳۹۶ با گرفتن مجوز جداگانه و با نام موسسه محیای آذر تبریز کار خود را از ادامه داد. این موسسه در تمامی این سال ها تمرکز خود را بر روی زنان و کودکان آسیب دیده از ایدز داشت. خدماتی از جمله مشاوره رایگان، پرداخت هزینه تحصیلات و بیمه کودکان یتیم و آموزش و اطلاع رسانی به هموطنان با برگزاری همایش ها و کارگاه ها. در ابتدای سال ۹۸ با یاری انجمن احیای ارزشهای تهران و حمایت مالی سفارت کشور استرالیا، موسسه محیای آذر توانست بخش خدمات توانیابی را هم به مجموعه خود اضافه نماید.
این موسسه سه هدف بنیادین ذیل را برای کودکان و نوجوانان معلول جسمی-حرکتی از بدو تولد تا ۱۶ سالگی دنبال می کند.
• توانبخشی: فرایندی است هدفدار که افراد دارای معلولیت را قادر می نماید در بهترین شرایط، حداکثر توانایی خود را بازیابند و ارتقاء بخشند.
• پیشگیری ثانویه: اقداماتی است که از گسترش اختلال پس از وقوع جلوگیری می کند.
• برابری فرصت ها: به فرایندی اطلاق می شود که از طریق آن نظام کلی جامعه و امکانات آن در دسترس کلیه افراد دارای معلولیت به ویژه کودکان قرار می گیرد.
فعالیت¬ها:این انجمن برای رسیدن به اهداف فوق فعالیت های ذیل را انجام داده است:
• تاسیس مرکز توانبخشی روزانه شامل بخش¬های کاردرمانی، فیزیوتراپی، گفتار¬درمانی و … به طور رایگان.
• مشاوره فردی و گروهی برای راهنمایی و کمک به خانواده های این کودکان.
• برگزاری جلسات آموزشی برای خانواده ها با موضوعات مختلف.
• کمک های مالی و مشاوره ای برای کودکان نیازمند به خدمات پزشکی و درمانی
در انجام این کار خیر ما را یاری کنید و از ما یاری بخواهید
یادمان باشد معلولیت عیب نیست بلکه یک تفاوت است