Loading...
خدمات توانیابی2020-08-18T14:36:11+04:30

هستی میزبان شایسته ای برای توان یابان است

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از 600 میلیون نفر از ساکنان جهان، به علل مختلف جسمی، روانی و اجتماعی دچار توانیابی (معلولیت ) هستند. حدود 80 درصد از این افراد در کشورهای جهان سوم زندگی می کنند که یک سوم این افراد را کودکان تشکیل می دهند.

در ایران نیز حدود 10 درصد افراد جامعه را توان یابان تشکیل می دهند که تعداد قابل توجهی از این افراد شامل کودکان می شود.

افراد توان یاب همچون سایر افراد جامعه حق دارند از حقوق و امکانات در شرایط یکسان برخوردار باشند، ولی همواره با چالش هایی از نظر خانوادگی، اجتماعی، فرهنگی، کار و حرفه و … روبه رو هستند. طرز تلقی غلط جامعه از توان یابان ، امر مشارکت کامل آنان را در امور اجتماعی و زیستن بدون اتکاء به دیگران مختل کرده است، زیرا نگاه عموم به ناتوانی این افراد است نه توانایی هایشان.

مواجهه با پدیده توان یابی نیاز به نگاهی فراتر از ملیت، جنسیت، دین، نژاد و … دارد. در اغلب کشورها مسئولیت نهایی بهبود شرایطی که موجب کاهش موانع برای توان یابان می گردد به دولت ها واگذار شده است ولی این موضوع مسئولیت سایر اقشار چون بخش خصوصی ، سازمان های غیر دولتی و اشخاص را برطرف نمی سازد. بنابراین حضور و نقش پذیری کنشگران داوطلب در جامعه می تواند در کاهش توان یاب ها و افزایش فرصت ها برای این افراد نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

به همین دلیل موسسه محیای آذر تبریز که نهادی مستقل، غیر دولتی(NGO) ، غیرانتفاعی و عام المنفعه است از آغاز سال 1398 فعالیت خود را در بخش توان¬یابی هم آغاز نموده است. محیای آذر تبریز در تلاش برای ساختن فردای بهتر برای همه مان است .

محیای آذر تبریز را بهتر بشناسیم 

موسسه محیای آذر تبریز که با نمایندگی موسسه احیای ارزش های تهران در سال 1391 در تبریز شروع به فعالیت کرد، در سال 1396 با گرفتن مجوز جداگانه و با نام موسسه محیای آذر تبریز کار خود را ادامه داد. این موسسه در سال های گذشته بر روی بهبود وضعیت زندگی زنان و کودکان آسیب دیده از بیماری ایدز تمرکز داشت. به طور مثال : مشاوره رایگان، پرداخت هزینه تحصیلات ، بیمه کودکان یتیم/ بی سرپرست ، آموزش و اطلاع رسانی به هموطنان ، برگزاری همایش و کارگاه .

در ابتدای سال 98 با یاری انجمن احیای ارزش های تهران و حمایت مالی سفارت کشور استرالیا ، موسسه محیای آذر توانست بخش خدمات توان یابی را هم به مجموعه خود اضافه نماید.

این موسسه سه هدف بنیادین ذیل را برای کودکان و نوجوانان توان یاب جسمی- حرکتی از بدو تولد تا 16 سالگی دنبال می کند.

توانبخشی: فرایندی است هدف دار که افراد دارای معلولیت را قادر می نماید در بهترین شرایط، حداکثر توانایی خود را بازیابند و ارتقاء بخشند.

پیشگیری ثانویه: اقداماتی است که از گسترش اختلال پس از وقوع جلوگیری می کند.

برابری فرصت ها: به فرایندی اطلاق می شود که از طریق آن نظام کلی جامعه و امکانات آن در دسترس کلیه افراد دارای توان یابی به ویژه کودکان قرار می گیرد.

فعالیت¬ها:
این انجمن برای رسیدن به اهداف فوق فعالیت های ذیل را انجام داده است:

• تاسیس مرکز توانبخشی روزانه شامل بخش¬های کاردرمانی، فیزیوتراپی، گفتار¬درمانی و … به طور رایگان.

• مشاوره فردی و گروهی برای راهنمایی و کمک به خانواده های این کودکان.

• برگزاری جلسات آموزشی برای خانواده ها با موضوعات مختلف.

• کمک های مالی و مشاوره ای برای کودکان نیازمند به خدمات پزشکی و درمانی

برای زدودن غبار از روی ناتوانی ها درکنار توان یابان هستیم. برای این کار در کنارهم باشیم.